Fontos tudnivalók

 

  •  A laborvizsgálatokon kívül fizetendő adminisztrációs költség: 2500 Ft
  • Grafikai leletmagyarázó szakértői véleménnyel: 6000 Ft (a csomagnál fel van tüntetve kérhető-e). Genetikai teszteknél nem elérhető a szakvélemény. 
  • A laborvizsgálat feltétele minden alkalommal aktuálisan kitöltött adatlap. Kérjük töltse le, küldje vissza az itt letölthető pdf dokumentumot. (A szükséges adatok elektronikusan is beírhatók) 
  • A vizsgálatok elkészülési határideje minden esetben munkanap és nem naptári nap! 
  • Kérjük, ha több vizsgálati csomagra jönne, előzőleg egyeztessünk ÍRÁSBAN, vagy jelentkezzen be egy csomagra és megjegyzésbe írja bele a többi kérést, vagy jelölje az adatlapon.
  • Angol nyelvű lelet: 18000 Ft, melyet a vizsgálatok elkészülte után 10 munkanapra vállalunk. 


Az előre bejelentkezés szükségességét az teszi indokolttá, hogy a foglalt időpontban minden elő legyen készítve (adatlap, megfelelő csövek és azok feliratozása, a gépek előkészítése) és Önnek ne kelljen várakozni egy pillanatig sem. Továbbá, hogy ne történjen keresztbefoglalás.


A laboratóriumi vizsgálatról bővebben, tudnivalók vérvétel előtt

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

Előkészület

 

Helyezze a kurzort a vizsgálatok melletti (i) betűre, és rövid leírást olvashat azokról!

Parazitás fertőzés vérből

A szervezetünkben könnyen elszaporodhatnak a betegséget okozó mikroorganizmusok, paraziták. Ez lehet közvetlen fertőzés eredménye, de a problémákat okozhatják a paraziták által előállított méreganyagok is. A parazitafertőzés ráadásul sokkal gyakoribb, mint hinnénk.

Nagyon sokféle parazita telepedhet meg a szervezetünkben, a legismertebbek közé tartoznak a különböző férgek, amőbák, mételyek, de rendkívül gyakoriak például a különböző élősködő rovarok, például a bolhák, atkák és poloskák. Ezek azonban a testünk külső részét érintik, például a bőrünket, ezért általában könnyebb ezeket észrevenni. 
 

Hogyan ismerhetjük fel a parazitafertőzést?

A "belsőleg" támadó paraziták a bőrünkön vagy az elfogyasztott étellel, esetleg szennyezett vízzel a szájunkon át kerülhetnek a szervezetünkbe. A nem megfelelően előkészített ételek (például a sertéshús) is tartalmazhatnak parazitákat, mint ahogy a háziállatok közelsége is megnövelheti a parazitafertőzés rizikóját.

Mindenképpen érdemes figyelnünk az étrendünket, és orvoshoz fordulni abban az esetben, ha a krónikus hasmenés akkor is fennáll, ha sok zöldséget és gyümölcsöt, illetve rostokban gazdag élelmiszereket fogyasztunk. Akkor is vizsgáltassuk ki magunkat, ha egy külföldi utazás után kezd el erősen fájni a hasunk. A paraziták által termelt salakanyagok is hasi panaszokat okozhatnak , például székrekedést, fokozott gázképződést és puffadást, hányingert, és hasi fájdalmakat. Ez utóbbiak különösen a has felső részét érinthetik.

A legtöbb parazita a bélrendszerben található, de némelyik a vérből is kimutatható, ennek a jelenségnek a következménye ízületi fájdalom, a mozgás beszűkülése, ízületi merevség, illetve izomgyengeség lehet. Ezeket a tüneteket könnyen tulajdoníthatjuk például ízületi gyulladásnak vagy izomláznak, azonban valójában ezeket azok a toxinok okozzák, melyeket a paraziták bocsájtanak ki magukból, és melyek gyulladást idéznek elő a szervezetünkből. Ilyenek pl. a Toxoplazma(i), Toxocara(i), Echinococcus. 
 

Toxoplazma

A fertőzést követően hőemelkedés, hurutos tünetek, nyirokcsomó-megnagyobbodás jelentkezik. Az esetek többségében a nyaki tájon jelentkező diónyi, mogyorónyi nyirokcsomók hívják fel a figyelmet a kórokozó támadására. A betegek rendszerint ezzel a tünettel keresik fel az orvost. A ritkább kórképek közé tartozik a tüdő-, az agyhártya- és agyvelőgyulladás.

Az akut fertőzés tüneteinek az immunitás kifejlődése, az antitestek megjelenése vet véget, s ennek eredményeképp kifejlődnek a toxoplazma(i) cisztás, nyugvó alakjai. A macska által terjesztett betegség. 
 

Toxocara

Toxocara lárvák a vékonybélben kelnek ki, ahol a bélfalon áthatolva a keringésbe jutnak. A lárvák a keringéssel szinte bármely szervbe eljuthatnak és azt megbetegíthetik, leggyakrabban a májban, a tüdőben, az agyban és a szemgolyóban telepszenek meg. A lárvák körül a gazda immunrendszere az érintett szervekben tokszerű anyagot képez.

A toxocariasis fertőzés tünetei az érintett szerv(ek)től függenek, láz szinte minden esetben észlelhető. A szemgolyóban megtelepedett lárvák akár vakságot is okozhatnak. Okozhatnak ezen kívül tüdőgyulladást, májgyulladást, agyvelőgyulladást, epilepsziát. Kutyák által hordozott, macskában is megtalálható élősködő. 
 

Echinococcus

Az echinococcosis Magyarországon talán a legnagyobb problémát okozó féregfertőzés. Az ember véletlenül fertőződik meg. 

A májban elhelyezkedő ciszták spontán megrepedése miatt a cisztabennék bekerülhet az epeutakba, melynek következtében májtáji fájdalom, láz, sárgaság alakulhat ki a kifejlődő epeúti gyulladás miatt. A ciszták spontán rupturája (megrepedése) allergiás reakciókhoz, anaphylaxiás tünetekhez vezet. Az igazi veszélyt tehát az jelenti, ha a ciszta fala megreped, és így a hólyagféreg cisztájában található testidegen fehérjék hirtelen és nagy mennyiségben érintkezésbe kerülnek a gazdaszervezet immunrendszerével. Ez életveszélyes, allergiaszerű reakciót (anafilaxiás sokkot) okozhat.


A vizsgálat vérből készül és tartalmazza a Toxoplazma(i) IgG és IgM, a Toxocara(i) antitest IgG és Echinococcus IgG vizsgálatokat. 
 

 

Nem szükséges éhgyomor

A lelet: 8-10 munkanap

A vizsgálatot ki lehet egészíteni székletből végzett parazita vizsgálatokkal is, melyről bővebben itt olvashatnak: Kattintson ide!